HISTORIA WINNICY
Zwykle przypadek ma wpływ na wiele naszych decyzji. Podobnie rzecz się miała z moja pasją. Założenie małej przydomowej winnicy zapoczątkował kilkanaście lat wcześniej mój dłuższy pobyt w jednym z krajów bałkańskim, gdzie nauczyłem się ucztować z winem. Tam moi przyjaciele zwracali się do mnie Christopher – stąd nazwa Winnica Christopher. Proces fascynacji winem, a następnie winoroślą znalazł swój finał w decyzji podjętej w 2013 roku. Wiosną następnego nasadziłem około 300 winorośli, cztery odmiany czerwone: regent, rondo, marechal foch, leon milot oraz dwie odmiany białe seyval blanc i bianca. Sukcesywnie winnica powiększała się każdego roku. Obecnie to prawie 600 nasadzeń 7 szczepów – w tym czasie mała winnica wzbogaciła się o odmianę Solaris. Nasadzona winorośl to odmiany tzw. hybrydowe przystosowane do warunków naszego klimatu. Odmiany te służyły przez ostatnie 7 lat do zapoznania się z winoroślą, jej uprawą i poszukiwaniu sposobu wyprodukowania oryginalnych win. Efektem tych poszukiwań są cztery rodzaje win, po dwa białe i czerwone, wyprodukowane w własnej mini winiarni. W każdym kolorze wina dominują kupaże dobrane w odpowiedniej proporcji odmian. Tak, więc wina z winnicy są nie powtarzalne, ponieważ proporcje zawartych w nich szczepów tworzą tą oryginalność.
Cel, jaki sobie założyłem to dzielenie się wiedzą o winie i winoroślach z ludźmi, którzy zechcą się ze mną spotkać, popróbować mojego wina, posłuchać jak ono powstawało oraz nabyć na miejscu butelkę, żeby niebawem powrócić po następną albo i kilka. Niewielka ilość produkowanego wina – zaledwie kilkaset sztuk – i kompozycja jego składu na pewno pozwoli na zachowanie jego niepowtarzalności.
CHARAKTERYSTYKA UPRAWIANYCH ODMIAN
Co sprawia, oryginalność win z Winnicy Christopher? Odpowiedź jest krótka – uprawiane 7 odmian winorośli, dających swoisty charakter winom jednorodnym z tych szczepów. Zmieszanie ich z sobą w różnych proporcjach powoduje powstanie całkowicie innych win o swoistym charakterze i smaku.
Regent – jest odmianą czerwoną winorośli międzygatunkowej wyhodowanej w 1967 roku w Niemczech. Wino z tej odmiany jest ciemnobordowej barwy dające charakterystyczne lekkie owocowe aromaty czereśni, borówki i jeżyny.
Rondo – jest odmianą winorośli międzygatunkowej wyhodowanej w 1964 roku w Niemczech. Wino z tej odmiany jest ciemnorubinowe, dość cierpki i daje charakterystyczne aromaty wiśni, i owoców leśnych – borówki i maliny.
Marechal foch – jest odmianą winorośli międzygatunkowej wyhodowanej we Francji. Wino jest ciemnoczerwonej barwy o mocno barwiące. Charakteryzuje się pełnym owocowym, zdominowanym przez czereśnie aromatem.
Leon millot – jest odmianą winorośli międzygatunkowej wyhodowanej we Francji. Wino o intensywnej czerwonej barwie, charakteryzuje się owocowym aromatem wiśni i bzu, a nawet przenika nuta tytoniu.
Seyval blanc – odmiana winorośli międzygatunkowej wyhodowana w 1919 roku we Francji. Wino białe charakteryzują się orzeźwiającą świeżością i aromatem owoców cytrusowych.
Bianca – odmiana winorośli międzygatunkowej wyhodowana i zarejestrowana w 1982 roku na Węgrzech. Wino białe charakteryzuje się lekkimi owocowym aromatem z wyeksponowaną nutą jabłka.
Solaris – odmiana winorośli międzygatunkowej wyhodowana w 1975 roku w Niemczech. Wysoka zawartość cukru w owocach sprzyja produkcji win słodkich doskonale nadających się do kupażowania.
LOKALIZACJA
Winnica Christopher to areał 12 arów 7. odmian winorośli na dwóch parcelach położona w najmniejszej gminie na Dolnym Śląsku – w Jordanowie Śląskim, na wysokości 160 m npm. na lekko pochylonym zboczu o ekspozycji południowozachodniej, oddalonym od Wrocławia około 30 km, w kierunku na Kudowę Zdrój, przy drodze krajowej nr 8. W promieniu 30 kilometrów znajduję się kilka większych winnic, najbliższe to oddalonej około 10 km w Sobótce pod Górą Ślężą.
KONTAKT:
Zapraszam do małej, ale oryginalnej Winnicy Christopher
w Jordanowie Śląskim ul. Kombatantów 13
Telefon: +48 722 158 833;
mail: winnica.christopher@onet.eu
Krzysztof Kozaczuk